Osmaniye Mah. Çırpıcı Koşuyolu Sok. No: 5/1-2-3-4, 34144 Bakırköy - İstanbul, Türkiye
+90 212 543 64 40
Osmaniye Mah. Çırpıcı Koşuyolu Sok. No: 5/1-2-3-4, 34144 Bakırköy - İstanbul, Türkiye
+90 212 543 64 40
www.akintekstil.com.tr

Rüştü Akın ve Haydar Akın kardeşler tarafından 1956 yılında kurulan Akın Tekstil, Türk Tekstil Sanayinin gelişmesinde uzun yıllardır önemli rol oynamaktadır. Şirketin %81 hissesi Akın Holding, Haydar Akın Holding ve Akın Ailesine aittir. Halka arzedilen %19 luk hisse ise, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmektedir. Günümüzde tekstilin birçok halkasını kapsayan entegre bir üretim zincirine sahip olan Akın Tekstil, İPLİK, DOKUMA, BOYA/FINISHING ve KONFEKSİYON bölümlerinden oluşmaktadır.

Faaliyetlerini İstanbul ve Lüleburgaz da yerleşik iki fabrikasında sürdüren Akın Tekstilin misyonu: "Girişimci, mücadeleci, yenilikçi ve yaratıcı olma özellikleriyle, birlik ve beraberlik ruhu içinde, dürüstlük ve müşteri memnuniyeti ilkelerini temel alarak, kalite standartlarında mal üretmek, kazancın bir bölümünü de toplum hizmetinde kullanmaktır."


 

Tasarım ve AR-GE çalışmaları ile kumaş koleksiyonlarını devamlı zenginleştiren Akın Tekstilin ürün yelpazesi; %100 PAMUK, POLYESTER/PAMUK, POLYESTER/VISKON, POLYAMID/TACTEL, TECTEL ve KETEN kumaşlarından oluşmaktadır.

Düz boya, elyaf boya ve iplik boya olarak ve elastanlı alternatifleri ile satışa sunulan kumaşların %85 i Batı Avrupa ve ABD deki seçkin konfeksiyon markalarına direkt veya onların bütün dünyadaki üreticilerine teslim edilmek suretiyle ulaştırılmaktadır. Kumaş kapasitesi 2 milyon metre/ay dır. Kumaş üretimi Lüleburgaz da 380.000 m² arazi üzerinde kurulmuş olan 110.000 m² lik kapalı alana kurulu, co-jenerasyon sistemi ile kendi elektriğini de üreten fabrikalarda gerçekleşmektedir.


1986 yılından beri faaliyet gösteren İstanbul Konfeksiyon Fabrikasinda "pantolon" konusunda uzmanlaşmış olan Akın Tekstilin konfeksiyon kapasitesi 500.000 adet/ay dir. Konfeksiyon üretiminin %95 ini ihraç eden konfeksiyon fabrikası gerek kalitesi, gerek servisi ile sektöründe çok ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

Akın Tekstilin her iki fabrikası da 1998 yılından beri ISO 9001 belgesi ile Bureau Veritas Quality International tarafından akredite edilmiştir. Ayrıca 1998 yılından beri Hohenstein Enstitüsü tarafından onaylanmış ECO-TEX 100 sertifikasına sahiptir.

2004 yılında kurduğu en son teknolojiye sahip tamamen yeni iplik fabrikası ile Akın Tekstil 2000 li yılların tekstil dünyası için hazırdır.


Hergün yükselen başarı grafiği ile günün çizgilerini yakalayarak farklı finishing seçenekleri ile müşteri servisi veren Akın Tekstil mamüllerini Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Avusturya, Fransa, Benelüx Ülkeleri, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Makedonya, Litvanya, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Fas, Tunus, Ürdün, Rusya, Çin, Avustralya, ABD ve Kanada ya ihraç etmektedir.